Jihočeské tržiště je společný projekt Jihočeského kraje, Regionální agrární komory Jihočeského kraje a jejího projektu „Chutná hezky. Jihočesky“, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj. Cílem projektu je vytvořit prostor, který bude fungovat na stejném principu jako byla osvědčená tržiště, kde naše babičky a maminky nakupovaly zdravé místní potraviny. 

Jihočeské tržiště je místem, kde mohou jihočeští producenti, bez ohledu na objem výroby, nabídnout své produkty školám ve svém okolí přímo bez zprostředkovatelského velkoobchodu, který mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. Proč by měly naše děti jist mrkev, která nacestovala stovky kilometrů, když pár metrů vedle školy roste krásná, kvalitnější, jihočeská?

Jihočeské tržiště může pomoci malým producentům, kteří jinak nemají možnost prosadit se na trhu, kterému vévodí velkoobchodní řetězce. I ten nejmenší producent už se dnes orientuje v internetovém prostoru a zde bude moci velmi lehce oslovit potenciální odběratele a nabídnout své vlastní konkrétní produkty za konkrétní cenu.

Hejtman Jihočeského kraj Martin Kuba: Jako jihočeské patrioty nás trápí sledovat, kolik se u nás vyrobí výborných zdravých jihočeských potravin a naše děti ve školách přitom dostávají dotované produkty, které k nám putují tisíce kilometrů přes půl světa. Proto jsme přišli s Jihočeským tržištěm.“

 

Ředitelka Regionální agrární komora Jihočeského kraje Hana Šťastná:Jihočeské tržiště je v rámci České republiky průlomovým nástrojem systematické podpory producentů kvalitních regionálních potravin. Digitálním patrem projektu CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY, na kterém jihočeská agrární komora spolupracuje s Jihočeským krajem od roku 2006 www.chutnahezkyjihocesky.cz . Přesun jídla „z kraje“ do centra naší pozornosti zlepšuje lokální potravinovou bezpečnost i ekonomickou stabilitu. Potraviny zblízka jsou nejčerstvější, nejkontrolovanější a zanechávají za sebou nejkratší uhlíkovou stopu.

 

Partneři Jihočeského tržiště: